<< poprzednia strona   |   |   strona główna   |   kontakt   |  

 

 

 

Ręczny granatnik przeciwpancerny  RPG-7

 

Skuteczność bezodrzu­towych granatników przeciwpancernych w zwalczaniu czołgów i pojazdów opancerzonych spowodowała, że w ZSRR  prowadzono intensywne prace badawczo-konstrukcyjne nad modernizacją ręcznego granatnika RPG-2 stanowiącego udoskonaloną wersją niemieckiego bezodrzutowego granatnika przeciwpancernego „Pancerfaust” z okresu II wojny światowej. Efektem tych prac był ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-7 (Rucznoj Protiwotankowyj Granatomiot, a cyfra 7 oznacza jej  fabryczny numer katalogowy) pokazany na defiladzie  wojskowej w Moskwie 7 października 1962 r.  stanowiący jakościowy skok broni przeciwpancernej piechoty, który do dnia dzisiejszego znajduje się w wyposażeniu armii państw byłego Układu Warszawskiego oraz wielu państw Afryki, Ameryki Południowej i Azji (w czasie trwania w wojny wietnamskiej, zyska przydomek „tank killer" - morderca czołgów). Współcześnie produkowany jest w Chinach pod nazwą Typ-69, Pakistanie oraz  Egipcie (po modyfikacji głowicy pocisku wersja egipska „Cobra „ przebija pancerz grubości 500 mm). Wojsko Polskie jest użytkownikiem RPG-7 od  1964 roku pod nazwą RGPPANC-7.

RPG-7 jest przeznaczony do zwalczania celów opancerzonych oraz lekkich budowli obronnych. Granatnik to broń bezodrzutowa, z kombinowanym (bezodrzutowo-rakietowym) układem miotającym. Składa się  z gładkoprzewodowej lufy zakończonej dyszą, urządzenia  spustowo uderzeniowego oraz przyrządów celowniczych.  Dwuczęściową lufę z przewodem chromowanym wykonano  ze stali. Tylna część lufy ma drewniane nakładki chroniące  strzelającego przed poparzeniem w czasie strzelania.  W przedniej części lufy, na ścięciu wylotowym, znajduje się  ustalacz naboju określający jednoznacznie położenie naboju  w lufie. Na górnej powierzchni lufy zamontowano mechaniczne przyrządy celownicze i celownik optyczny, z dołu zaś - urządzenie spustowo-uderzeniowe (z rękojeścią), a tuż za  nim, na wysokości celownika rękojeść dodatkową. Urządzenie spustowo-uderzeniowe ma bezpiecznik blokujący  spust, uniemożliwiający oddanie przypadkowego strzału, oraz iglicę, umieszczoną w specjalnym gnieździe nad kurkiem, która służy do nakłucia spłonki zapalającej naboju.

Z granatnika strzela się nadkalibrowym pociskiem przeciwpancernym o działaniu kumulacyjnym. Nabój granatnika, oznaczony PG-7W, składa się z głowicy kumulacyjnej  PG-7G, silnika rakietowego, ładunku miotającego i brzechwowego stabilizatora lotu.

 

 

Głowicę wyposażono w dwuczęściowy zapalnik piezoelektryczny WP-7 lub WP-7M, który ma odległościowy mechanizm uzbrajający i samolikwidator. Zadaniem silnika rakietowego jest zwiększenie prędkości pocisku ze 120 m/s (w chwili wylotu z lufy) do 300  m/s (przy końcu pracy silnika). W dnie silnika znajduje się  spłonka zapalająca KMW-3 oraz przekaźnik ogniowy, służący do zapalenia ładunku miotającego. ładunek miotający ze  stabilizatorem i smugaczem umieszczono w tekturowej  łusce, wzmocnionej z przodu metalowym dnem, umożliwiającym połączenie łuski z gwintowaną końcówką dna silnika  rakietowego.

Aby przygotować granatnik do strzelania należy rozpakować zespół miotający, połączyć go z pociskiem i zdjąć kapturek ochronny z zapalnika.

Nabój ładuje się do lufy od strony wylotu tak, aby wkręt ustalacza (umieszczony na silniku)  wszedł w wycięcie w lufie. Przyciśnięcie języka spustowego  powoduje zbicie spłonki, zapalenie ładunku miotającego  i wyrzucenie pocisku z lufy w kierunku celu.

 

Po wylocie pocisku z lufy otwierają się skrzydełka stabilizatora i zostaje  uruchomiony silnik rakietowy (przez bezwładnościowy  opóźniacz zapłonu) w odległości 10-15 metrów od strzelającego.

W uzbrojeniu wojsk znajduje się kilka odmian RPG-7 niewiele różniących się między sobą. Są to: RPG-7N (z celownikiem noktowizyjnym), RPG-7W (ze zmienioną w stosunku  do RPG-7 ramką celownika i muszką), RPG-7WN, RPG-7D  (ze składaną lufą - wersja desantowa) i RPG-7DN.

W 1992 roku Rosjanie przedstawili nowy pocisk rakietowy RG-7V7 kalibru 105 mm (o masie 4,5 kg), który umożliwia zwalczanie pancerzy wszystkich współczesnych wozów bojowych, z pancerzem reaktywnym włącznie.

 

Podstawowe dane taktyczno-techniczne RPG-7

masa granatnika z celownikiem optycznym - 6,3 kg 

kaliber granatnika - 40 mm

średnica głowicy - 85 mm 

długość lufy granatnika - 950 mm 

długość naboju - 925 mm

masa naboju - 2,2, kg

maksymalna odległość celowania - 500 m 

szybkostrzelność praktyczna - 4-6 strz./min 

przebijalność pancerza - 330 mm

obsługa - 2 żołnierzy (celowniczy oraz pomocnik  celowniczego, który przenosi torbę z nabojami).

 

 

Bibliografia

Encyklopedia najnowszej broni palnej -W-wa 2002

Fotografie - Mirosław Giętkowski

do góry

poprawna strona dla przeglądarki Firefox  poprawna strona dla przeglądarki Opera  Poprawny CSS!   Poprawny HTML 4.01 Strict!