This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
<< poprzednia strona   |   |   strona główna   |   kontakt   |  

Ciężki granatnik przeciwpancerny SPG-9

 

 

 

SPG-9 - 73 mm działo bezodrzutowe konstrukcji radzieckiej wprowadzone do uzbrojenia ZSRR w latach sześćdziesiątych. Znajduje się również w wyposażeniu m.in. jednostek  Wojska Polskiego (pod nazwą ciężki granatnik przeciwpancerny SPG-9) od 1968 r. oraz innych państw byłego Układu Warszawskiego. Nazwa broni jest skrótem od stankowyj protiwotankowyj granatomiot, a cyfra 9 oznacza jej numer w katalogu fabrycznym. Działo jest przeznaczone do zwalczania opancerzonych wozów bojowych, niszczenia i obezwładniania siły  żywej oraz środków ogniowych nieprzyjaciela.

SPG-9 to broń nieautomatyczna, bezodrzutowa, zawierająca kombinowany (bezodrzutowo-rakietowy) układ miotający. Efekt bezodrzutowości podczas strzału uzyskano stosując otwarty wlot lufy (w kształcie dyszy), umożliwiający  wypływ części gazów prochowych do tyłu (w kierunku  przeciwnym do ruchu pocisku).

Działo składa się z: lufy z zamkiem, podstawy trójnożnej,  elektrycznego mechanizmu odpalającego oraz przyrządów  celowniczych. Na lufie (niewzmocnionej, gładkoprzewodowej) umieszczono m.in.: stały uchwyt do przetaczania broni, musz­kę, wspornik z ramką celownika i suwak, ochraniacz zabezpieczający celowniczego przed poparzeniem od nagrzanej lufy podczas prowadzenia ognia, mechanizm wyciągający tuleję ładunku miotającego po strzale oraz  elementy elektrycznego mechanizmu odpalającego. Do  lufy zamocowano zamek w kształcie dyszy z mechanizmem otwierająco-zamykającym.

Podstawa trójnożna ma regulowany rozstaw nóg,  umożliwiając zmianę wysokości linii ognia od 390 do 700 mm. Na niej znajduje się mechanizm kierunkowy  i podniesieniowy. Do działa bezodrzutowego stosuje się celownik mechaniczny i optyczny PGO-9 0 4-krotnym powiększeniu i kącie  widzenia 10° , mocowany do wspornika lufy. Do odpalenia naboju wykorzystuje się elektryczny mechanizm odpalający, którego generator wraz z urządzeniem  spustowym i bezpiecznikiem (przed strzałami przypadkowymi) znajduje się w podstawie. Ponadto w skład tego mechanizmu wchodzi urządzenie stykowe oraz blokujące,  uniemożliwiające odpalenie naboju w przypadku, gdy zamek nie jest całkowicie zamknięty.

Do strzelania z broni są stosowane naboje scalone  odłamkowe OG-9W o masie 5,5 kg, przeciwpancerne kumulacyjne PG-9W o masie 4,4 kg, a także ćwiczebne przeciwpancerne (z pociskiem bojowym lub elaborowanym  materiałem obojętnym), treningowe i szkolne o masie  4,4 kg. Pocisk z dodatkowym napędem rakietowym zostaje wystrzelony z granatnika za pomocą prochowego ładunku miotającego (startowego) z prędkością początkową  435 m/s. Na początkowym odcinku toru lotu włącza się  silnik rakietowy, który zwiększa prędkość pocisku do  700 m/s. W czasie strzału za działem powstaje strefa niebezpieczna w kształcie wycinka koła o promieniu 30 m  i kącie rozwarcia 90°.

Wersję działa oznaczoną SPG-9N wyposażono w noktowizor, a SPG-9D (D - desantowy) - w jarzmo z kołami  mocowane do tylnej części lufy. Zmodernizowaną odmianę SPG-9 oznaczoną SPG-9M wyposażono m.in.: w celownik PGOK-9, składany chwyt do przetaczania działa  oraz teleskopową nogę przednią podstawy trójnożnej, zapewniającą kąt ostrzału działa w płaszczyźnie pionowej  do 18°, natomiast wersję SPG-9DM - zmienione w stosunku do SPG-9D jarzmo z kołami, które jest mocowane  do wspornika tylnych nóg trójnoga.

 

Podstawowe dane taktyczno-techniczne  SPG-9 i SPG-9M (różnice w nawiasie): 

masa działa z celownikiem optycznym,

bez jarzma z kołami - 47,5 kg (49,7 kg) 

masa podstawy trójnożnej - 12 kg (12,5 kg) 

masa jarzma z kołami - 14,5 kg (14,8 kg) 

długość broni - 2,11 m

szerokość w położeniu bojowym - 0,99 m (1,055 m) 

wysokość w położeniu bojowym - 0,8 m (0,82 m) 

kąt ostrzału w płaszczyźnie:

pionowej (bez przestawiania trójnogu)

- od -3° do +7° (od -3° do +18°) 

poziomej - 30°

masa pocisku: 

odłamkowego - 3,7 kg 

przeciwpancernego - 2,6 kg

długość naboju - 1,115 m 

długość pocisku - 0,775 m

donośność skuteczna pocisku przeciwpancernego  -1300 m

donośność maksymalna pocisku odłamkowego  - 4500 m

czas przestawienia z położenia marszowego  w bojowe i odwrotnie - 35 s 

szybkostrzelność praktyczna - 5-6 strz./min 

obsługa - 4 żołnierzy (dowódca, ładowniczy, celowniczy i amunicyjny)

 

Galeria fotograficzna z poligonu artylerii w Toruniu 2007 r.

 

 

Bibliografia

Encyklopedia najnowszej broni palnej -W-wa 2002

Fotografie - Archiwum Stowarzyszenia Miłośników Artylerii i Militariów

 

do góry

poprawna strona dla przeglądarki Firefox  poprawna strona dla przeglądarki Opera  Poprawny CSS!   Poprawny HTML 4.01 Strict!