<< poprzednia strona   |   |   strona główna   |   kontakt   |  

Ciężki granatnik przeciwpancerny SPG-9

 

 

 

SPG-9 - 73 mm działo bezodrzutowe konstrukcji radzieckiej wprowadzone do uzbrojenia ZSRR w latach sześćdziesiątych. Znajduje się również w wyposażeniu m.in. jednostek  Wojska Polskiego (pod nazwą ciężki granatnik przeciwpancerny SPG-9) od 1968 r. oraz innych państw byłego Układu Warszawskiego. Nazwa broni jest skrótem od stankowyj protiwotankowyj granatomiot, a cyfra 9 oznacza jej numer w katalogu fabrycznym. Działo jest przeznaczone do zwalczania opancerzonych wozów bojowych, niszczenia i obezwładniania siły  żywej oraz środków ogniowych nieprzyjaciela.

SPG-9 to broń nieautomatyczna, bezodrzutowa, zawierająca kombinowany (bezodrzutowo-rakietowy) układ miotający. Efekt bezodrzutowości podczas strzału uzyskano stosując otwarty wlot lufy (w kształcie dyszy), umożliwiający  wypływ części gazów prochowych do tyłu (w kierunku  przeciwnym do ruchu pocisku).

Działo składa się z: lufy z zamkiem, podstawy trójnożnej,  elektrycznego mechanizmu odpalającego oraz przyrządów  celowniczych. Na lufie (niewzmocnionej, gładkoprzewodowej) umieszczono m.in.: stały uchwyt do przetaczania broni, musz­kę, wspornik z ramką celownika i suwak, ochraniacz zabezpieczający celowniczego przed poparzeniem od nagrzanej lufy podczas prowadzenia ognia, mechanizm wyciągający tuleję ładunku miotającego po strzale oraz  elementy elektrycznego mechanizmu odpalającego. Do  lufy zamocowano zamek w kształcie dyszy z mechanizmem otwierająco-zamykającym.

Podstawa trójnożna ma regulowany rozstaw nóg,  umożliwiając zmianę wysokości linii ognia od 390 do 700 mm. Na niej znajduje się mechanizm kierunkowy  i podniesieniowy. Do działa bezodrzutowego stosuje się celownik mechaniczny i optyczny PGO-9 0 4-krotnym powiększeniu i kącie  widzenia 10° , mocowany do wspornika lufy. Do odpalenia naboju wykorzystuje się elektryczny mechanizm odpalający, którego generator wraz z urządzeniem  spustowym i bezpiecznikiem (przed strzałami przypadkowymi) znajduje się w podstawie. Ponadto w skład tego mechanizmu wchodzi urządzenie stykowe oraz blokujące,  uniemożliwiające odpalenie naboju w przypadku, gdy zamek nie jest całkowicie zamknięty.

Do strzelania z broni są stosowane naboje scalone  odłamkowe OG-9W o masie 5,5 kg, przeciwpancerne kumulacyjne PG-9W o masie 4,4 kg, a także ćwiczebne przeciwpancerne (z pociskiem bojowym lub elaborowanym  materiałem obojętnym), treningowe i szkolne o masie  4,4 kg. Pocisk z dodatkowym napędem rakietowym zostaje wystrzelony z granatnika za pomocą prochowego ładunku miotającego (startowego) z prędkością początkową  435 m/s. Na początkowym odcinku toru lotu włącza się  silnik rakietowy, który zwiększa prędkość pocisku do  700 m/s. W czasie strzału za działem powstaje strefa niebezpieczna w kształcie wycinka koła o promieniu 30 m  i kącie rozwarcia 90°.

Wersję działa oznaczoną SPG-9N wyposażono w noktowizor, a SPG-9D (D - desantowy) - w jarzmo z kołami  mocowane do tylnej części lufy. Zmodernizowaną odmianę SPG-9 oznaczoną SPG-9M wyposażono m.in.: w celownik PGOK-9, składany chwyt do przetaczania działa  oraz teleskopową nogę przednią podstawy trójnożnej, zapewniającą kąt ostrzału działa w płaszczyźnie pionowej  do 18°, natomiast wersję SPG-9DM - zmienione w stosunku do SPG-9D jarzmo z kołami, które jest mocowane  do wspornika tylnych nóg trójnoga.

 

Podstawowe dane taktyczno-techniczne  SPG-9 i SPG-9M (różnice w nawiasie): 

masa działa z celownikiem optycznym,

bez jarzma z kołami - 47,5 kg (49,7 kg) 

masa podstawy trójnożnej - 12 kg (12,5 kg) 

masa jarzma z kołami - 14,5 kg (14,8 kg) 

długość broni - 2,11 m

szerokość w położeniu bojowym - 0,99 m (1,055 m) 

wysokość w położeniu bojowym - 0,8 m (0,82 m) 

kąt ostrzału w płaszczyźnie:

pionowej (bez przestawiania trójnogu)

- od -3° do +7° (od -3° do +18°) 

poziomej - 30°

masa pocisku: 

odłamkowego - 3,7 kg 

przeciwpancernego - 2,6 kg

długość naboju - 1,115 m 

długość pocisku - 0,775 m

donośność skuteczna pocisku przeciwpancernego  -1300 m

donośność maksymalna pocisku odłamkowego  - 4500 m

czas przestawienia z położenia marszowego  w bojowe i odwrotnie - 35 s 

szybkostrzelność praktyczna - 5-6 strz./min 

obsługa - 4 żołnierzy (dowódca, ładowniczy, celowniczy i amunicyjny)

 

Galeria fotograficzna z poligonu artylerii w Toruniu 2007 r.

 

 

Bibliografia

Encyklopedia najnowszej broni palnej -W-wa 2002

Fotografie - Archiwum Stowarzyszenia Miłośników Artylerii i Militariów

 

do góry

poprawna strona dla przeglądarki Firefox  poprawna strona dla przeglądarki Opera  Poprawny CSS!   Poprawny HTML 4.01 Strict!